آموزش برق ساختمان, مقالات برق

عیب یابی برق ساختمان به صورت اصولی

عیب یابی برق ساختمان

عیب یابی برق ساختمان موضوع این قسمت از آموزش برق ساختمان در کالنجی است، در آموزش های گذشته در رابطه با عیب یابی تجهیزات برق صنعتی به صورت عملی آموزشی را خدمت تان ارائه کردیم و در این مقاله میخواهیم به صورت اصولی عیب یابی برق ساختمان را یاد بگیریم.

اصول کلی در عیب یابی برق ساختمان

اصولاً برق ساختمان مجموعه اتصالاتی است که همراه با دو رشته سیم فاز و نول در سطح خانه توزیع شده است. به گونه ای که بتوان در هر فضایی از خانه به راحتی و با امنیت کامل این نیرو را در اختیار گرفت. در برق کشی ساختمان نیاز است که به ترتیبی برق ۲۲۰ ولت شهری را که شامل یک سیم فاز در کنار سیم نول است، توزیع نمود. به گونه ‌ای که این سیم کشی ها قابل رویت نباشند. در فضایی کاملاً امن قرار گرفته باشند و در عین حال سطح دسترسی معقولی را تأمین سازند.
تامین تمام این اهداف ما را بر آن خواهد داشت که مجموعه شبکه وسیعی از اتصالات را در هر ساختمانی داشته باشیم. این اتصالات را در شکل و شمایل سیم کشی هایی به هم پیوسته که غالباً در بطن دیوار ها پنهان هستند خلق میکند. اتصالاتی که ممکن است دچار خرابی ها، نقصان و یا عیب هایی احتمالی باشند.

عیب یابی برق ساختمان چیست؟

عیب یابی برق ساختمان مجموعه ای از دستورالعمل هایی است که سعی دارد بتواند با کمترین آسیب برای ساختمان همراه با تأمین کامل امنیت، مشکلات و خرابی های پیش آمده در مسیر تامین برق را مرتفع سازد.

چالش ها همراه با عیب یابی برق ساختمان

اتصالی در برق ساختمان

برای هر ساختمانی لازم است که در آن برق کشی با در نظر داشتن قواعد و اصول استاندارد انجام پذیرد. در تامین چنین نیازی باید برای تمام فضا های ساختمان نگاهی جامع در تامین روشنایی شده باشد و در عین حال دسترسی منطقی و مطلوبی برای کنترل روشنایی ها تا دیگر نیاز ها به برق پیش ‌بینی شده باشد.

از طرفی باید تمام این نیاز ها را با در نظر داشتن ضریب ایمنی تعریف شده و استانداردی طراحی نماییم و در نهایت همراه با پنهان سازی تمام این اتصالات در بطن دیوار ها، فضای مسکونی را زیباتر سازیم. این همه چالش ها در هنگام طراحی تا اجرای برق ساختمان در کنار عیب یابی برق ساختمان است.
اما چالش ها در مقوله عیب یابی برق ساختمان متوجه همین قواعد کلی در هنگام طراحی می باشد.

در عیب یابی برق ساختمان با یک شبکه از اتصالات پنهان شده در بطن دیوار ها مواجه هستیم که لازم است در آن عیب احتمالی را پیدا کرده و در نهایت امنیت، با صرف کمترین احتمال خرابی برای خانه مرتفع سازیم.

به این ترتیب در عیب یابی برق ساختمان با چند جنبه مشخص از کار مواجه هستیم:

 • درک نوع عیب
 • چگونگی رسیدن به عیب
 • تامین امنیت در حین کار
 • و در نهایت دقت در داشتن کمترین خرابی برای فضا های مسکونی

فردی که قرار است به عنوان یک عیب یاب برق ساختمانی فعالیت داشته باشد، باید بتواند نگرش کاملی بر برق‌ کشی در فضا های ساختمانی داشته و در عین حال توانایی بالایی در تحلیل عیب یابی برق ساختمان کسب کرده باشد و این همه را با هنر رسیدن به عیب با صرف کمترین زمان و خرابی در ساختمان همراه سازد. به این تریب می توانید تحلیل بهتری بر هزینه عیب یابی برق ساختمان داشته باشید.

انواع عیب یابی برق ساختمان

اتصالی در برق ساختمان

قاعدتاً قبل از آنکه بخواهیم وارد مقوله های کلی از عیب یابی برق ساختمان باشیم، لازم است که نگرش عمیقی بر انواعی عیب ها در فضا های ساختمانی داشته باشیم. از علت ضعیف شدن برق خانه تا انواع اتصالی برق و … می توانند از جمله موارد عادی در عیب یابی برق ساختمان باشند. اینکه این عیب ها در برق ساختمان چه هستند و چگونه ایجاد خواهند شد، می ‌تواند مسیر بهتری برای آنکه چگونه آنها را مرتفع سازیم، در اختیار ما گذارد. از این رو می ‌توان عمده روش های عیب یابی در برق ساختمان را به ترتیب زیر تدوین نمود:

سوختن سیم کشی برق ساختمان

هدف از سیم کشی در ساختمان آن است که بتوان به ترتیبی امن در تمام فضا های ساختمانی از انرژی الکتریکی بهره ‌مند باشیم. از روشنایی تا فعالیت انواع ماشین های خانگی همگی برای کارکرد خود نیاز به نیروی برق دارند؛ لکن این تجهیزات ممکن است که به هر دلیلی مقدار جریانی فراتر از حدود تعریف شده را داشته باشند. جریان هایی با عنوان اضافه بار که غالباً همراه با خرابی ها در دستگاه های خانگی حاصل می شود. گاهی هم ممکن است که به دلیل عدم آگاهی یا اشتباهاتی غیرقابل توجیه، مقدار قابل توجهی از بار الکتریکی را بر یک خط توزیع ساختمانی داشته باشیم.

مثلاً از یک پریز، چندین دستگاه پر توان را فعال سازیم. در چنین حالتی جریانی فراتر از تحمل کابل از آن عبور خواهد کرد. این جریان باعث افزایش حرارت در کابل و در نهایت منجر به سوختن سیم کشی برق ساختمان که از جمله موارد عام در عیب یابی برق ساختمان خواهد شد.

بروز اتصالی در برق منازل

اتصالی برق منازل از جمله رایج ترین موارد در عیب یابی برق ساختمان می باشد. در برق کشی ساختمان و یا هر فضای دیگری هرگز نباید سیم های فاز و نول به شکل مستقیم و بدون یک واسط استاندارد به یکدیگر متصل شوند. دلیل اتصالی برق منزل اتصال مستقیم فاز و نول خواهد بود.

به چنین حالتی به طور معمول، اتصالی برق منازل گفته می‌ شود. اتصالی از خطرناکترین موارد در عیب یابی برق ساختمان است. چرا که جریان ‌های بسیار بالایی تولید خواهد کرد و در صورت عدم حضور یک سیستم قطع کننده استاندارد، باعث خرابی های بسیار مانند اتش سوزی و حتی آسیب جدی در برق کشی ساختمان خواهد شد. اینکه دلیل اتصالی برق منزل در عیب یابی برق ساختمان چه چیزی می تواند باشد، انواع دلایلی را می ‌توان مطرح کرد. از یک اشتباه ساده در سیم کشی تا خرابی تجهیزات برقی در ساختمان ها، همگی می ‌توانند عمده دلایل اتصالی برق منازل باشند؛ اما غالباً این حادثه در صورت استفاده از تجهیزات برقی با کابل های بلند خارج از بطن دیوار ها اتفاق می افتد. یک سیم سیار و یا کابل بلند یک تجهیز برقی مانند اتو، ماشین لباسشویی، توستر و… در صورت عدم توجه در سلامت آنها کاملاً مستعد بروز اتصالی هستند. گاها هم اتصالی می‌ تواند در سیستم های روشنایی منازل باشد. مثلاً یک لامپ سوخته که به ترتیبی در کمال بی ‌توجهی رها شده است و در درازمدت استعداد بروز اتصالی را خواهد داشت.

 

دو فاز شدن برق ساختمان

اتصالی در برق ساختمان

دوفاز شدن برق ساختمان در عیب یابی برق ساختمان می تواند در دو صورت مورد بررسی قرار گیرد. اول آنکه ساختمان از برق سه فاز استفاده میکند و دوم آنکه این اصطلاح ممکن است برای یک ساختمان با برق مصرفی تکفاز اتفاق افتد. اصولاً برق مورد استفاده در فضا های مسکونی از انواع تک فاز می باشند؛ اما برای مجتمع ‌های بزرگ مسکونی لازم است تا برق سه فاز مورد استفاده قرار گیرد. در این مجتمع ها باید به ترتیبی بار ساختمان را در یک تعادل برابر میان سه فاز توزیع نمود. چرا که استفاده از برق تک فاز هرگز نمی تواند سطح نیاز مجتمع های بزرگ ساختمانی را پاسخگو باشد. دو فاز شدن برق ساختمان یک عیب از سیستم های برق سه فاز می باشد. زمانیکه یکی از فاز ها را از دست می دهیم، در چنین حالتی تعادل برق در شبکه توزیع ساختمان به هم خواهد خورد. اتفاقی که می تواند بسیار خطرآفرین باشد.

ممکن است این طور سوال پیش آید که دو فاز شدن برق ساختمان در نهایت منجر به خاموشی برخی از واحد ها خواهد شد. یک خاموشی ساده چطور می ‌تواند تا این اندازه حساسیت آفرین باشد که آن را به عنوان خطری جدی برای ساختمان های بزرگ در نظر می ‌گیرند؟

خطر ناشی از دو فاز شدن برق ساختمان متوجه سیستم ‌ها و تجهیزاتی است که در ساختمان همراه با برق سه فاز کار می کنند. مثلاً چیلر ها، موتورخانه آسانسور ها، پمپ های آب و… که عموماً در ساختمان های بزرگ همراه با کارکرد موتور های سه فاز خواهند شد. دو فاز شدن برق، یک خطر بالقوه برای موتور های سه فاز است و می ‌تواند به سرعت باعث داغ شدن بیش از حد و حتی سوختن آنها بشود، که راه حل آن استفاده از کنترل فاز است که حفاظت های لازم را تامین میکند
اما ممکن است که در یک ساختمان با برق تکفاز نیز با این مشکل مواجه باشیم. منظور از دوفاز شدن برق ساختمان مادامیکه از یک برق تکفاز استفاده می شود، زمانی است که در ساختمان هر دو سیم فاز و نول از سطح ولتاژ برخوردار باشند. در چنین حالتی سیم نول به شکل یک سیم برق دار در ساختمان حضور دارد.

قطع شدن برق خانه

در عیب یابی برق ساختمان موارد بسیاری مشاهده می شود که برق یک قسمت از خانه بدون دلیل خاصی و یا خطری احتمالی قطع خواهد شد. در چنین حالتی نه جریان بالایی در کار است و نه یک اتصالی اتفاق افتاده است. در واقع علت قطع شدن برق خانه می تواند از یک اتصال ضعیف باشد و یا آنکه سیم در جایی از مسیر تامین برق پاره شده باشد. عمده علت قطع شدن برق خانه، به شکل موضعی خودش را نشان می دهد. مثلاً یک اتاق که برق ندارد و یا لامپی که روشن نمی شود. علت قطع شدن برق خانه غالباً بر اثر قطع شدن سیم و یا شل بودن اتصال در پشت پریز و یا سرپیچ لامپ است که خودش را نشان خواهد داد.

راهکار ها:
حال می خواهیم مسیر عیب یابی برق ساختمان را به شکل کامل تری مطرح نماییم.

چگونه اتصالی برق را پیدا کنیم؟

عیب یابی برق ساختمان

اتصالی یعنی آنکه سیم های فاز و نول در جایی از ساختمان که شما متوجه آن نیستید، به یکدیگر متصل شده اند. در چنین حالتی جریان زیادی از سیم کشی ساختمان عبور خواهد کرد و در نهایت کلید مینیاتوری ( فیوز ساختمان) به سرعت عمل خواهد کرد. در نظر داشته باشید که مشخصه اول در عیب یابی برق ساختمان برای اتصالی برق منازل عملکرد سریع کلید است. در غیر این صورت مشکل چیزی متفاوت از اتصالی خواهد بود. پس از اطمینان، از آنکه احتمالاً در جایی از خانه اتصالی وجود دارد، لازم است که اتصالی مذکور را پیدا کنید؛ اما پیدا کردن اتصالی امری ساده نیست. تقریباً یک پایش کامل از خانه را طلب می ‌کند.

در این ماجرا که چگونه اتصالی برق را پیدا کنیم این احتمال وجود دارد که این اتصالی از جانب دستگاه های برقی موجود در ساختمان باشد، لازم است که تمام تجهیزات برقی ساختمان را از جریان برق خارج سازید. این تجهیزات شامل تمام اجزای برق، خارج از سیستم برق ساختمان می ‌شود. دقت داشته باشید که تمام سه راهی ها، سیم های سیار و… نیز شامل این تعریف خواهند شد. حال اگر با حذف تمام تجهیزات، اتصالی در ساختمان وجود نداشت؛ لاجرم باید اتصالی را در یکی از تجهیزات ساختمان جستجو کنید. این کار با ورود مرحله ای تمام تجهیزات انجام خواهد شد.

اما اگر پس از حذف تمام تجهیزات، همچنان شاهد اتصالی هستید، لزوماً باید این ایراد را در داخل برق ساختمان جستجو کنید. برای این منظور باید از تابلو برق ساختمان آغاز کنید. به این ترتیب که هر یک از خطوط توزیع در ساختمان را حذف کرده و سلامت خط تغذیه اصلی ساختمان را چک نمایید. اگر در خط تغذیه اصلی ساختمان نیز عیبی مشاهده نکردید، چاره ‌ای جز این ندارید که تمام خطوط تغذیه در ساختمان را به شکل مجزا چک کنید.
غالباً در عیب یابی برق ساختمان، اولین گام آن است که خطوط تغذیه در ساختمان را پیدا کنید. مثلاً خط تغذیه آشپزخانه در کنار خط تغذیه هال و… . اگر در هر کدام از این خطوط شاهد اتصالی بودید، باید به شکل مرحله ‌ای و حذف قسمت های سالم، در نهایت نقطه اتصالی را پیدا نمایید.

انواع اتصالی برق را بشناسید

اصولاً هر گونه اتصال برق که بدون حضور مقاومتی در میان باشد، با عنوان اتصالی شناخته می ‌شود. به این ترتیب در سطح منازل اگر به هر ترتیبی سیم فاز و نول به شکلی خارج از تجهیزات استاندارد و تعریف شده با یکدیگر تماس داشته باشند، اتصالی رخ خواهد داد. البته این اتصالی می تواند به شکل های مختلفی ظاهر شود. در یک دسته بندی کلی می توان انواع اتصالی برق را به قرار زیر دسته بندی نمود:

 • اتصال مستقیم فاز به نول
 • اتصال مستقیم فاز به زمین
 • اتصال فاز به فاز در سیستم های توزیع سه فاز
 • اتصال هر سه فاز به یکدیگر

برای انواع اتصالی برق لازم است تا از تجهیزات خاصی مانند کلید نشتی جریان ( محافظ جان)  در طراحی ساختمان ها استفاده شود. چرا که یک راه اصولی و کاملا ایمنی در مهار انواع اتصالی برق، مقایسه سطح جریان از فاز و نول می باشد تا با تشخیص هر گونه اختلاف در این جریان رفت و برگشتی، احتمال بروز اتصال را پیش بینی نمود.

دو فاز شدن در مسیر عیب یابی برق ساختمان

عیب یابی برق ساختمان

همان طور که اشاره داشتیم دو فاز شدن در فضا های مسکونی که غالباً همراه با برق تک فاز هستند، یک اتفاق نادر است؛ ولی می تواند تبعات بسیار سنگینی برای ساختمان و تجهیزات موجود در آن داشته باشد. اصولاً مراد از دو فاز شدن برق ساختمان بسته به این دارد که شما با کدام گونه از برق مواجه هستید. اگر همراه با برق سه فاز باشید، از دست رفتن هر یک از فاز ها منجر به پدیده دو فازی خواهد شد؛ اما در فضا های مسکونی که عمده برق به شکل تک فاز می باشد نیز می توانید شاهد پدیده دو فاز شدن برق ساختمان باشید. این عیب غالباً به دو شکل دیده می شود:

دو فاز شدن برق ساختمان به شکل حقیقی

زمانی است که برق ورودی در ساختمان به جای آنکه ۲۲۰ ولت باشد، ۳۸۰ ولت شده است. در واقع به جای آنکه در ساختمان شاهد سیم فاز و نول باشیم، حضور دو فاز در ساختمان اتفاق افتاده است. چنین پدیده ‌ای اصولاً جزء عیب یابی برق ساختمان نیست. چرا که بر اثر اشتباه و یا خرابی های شبکه توزیع، خارج از برق ساختمان به وقوع پیوسته است؛ اما در عین حال می تواند خرابی های سنگینی برای تجهیزات خانگی داشته باشد. یک راه منطقی برای جلوگیری از این حادثه استفاده از انواع محافظ برق می باشد.

دو فاز شدن برق ساختمان به شکل غیرحقیقی

این اتفاق زمانی رخ می ‌دهد که نول در فضای ساختمانی قطع شده و سیم قطع شده، تحت تاثیر القای سیم فاز، دارای یک فاز غیرحقیقی شده باشد. به اصطلاح هر دو سیم در خروجی های ساختمان مانند پریز ها، فاز باشند. عمده دلایلی که می تواند به خلق چنین پدیده‌ ای بیانجامد را می توان در موارد زیر جستجو کرد:

 • اتصال جا به جا در کنتور و یا تابلو فیوز
 • اتصال جا به جا در کلید ها
 • قطع شدن سیم نول
 • اتصال جا به جا در سنسور ها
 • همچنین عدم اتصال صحیح تجهیزات پرمصرف مانند کولر های گازی، بخاری برقی، دستگاه جوش و…

دو فاز شدن در مسیر عیب یابی برق ساختمان

غالباً دو فاز شدن برق ساختمان از جمله عیب های ذاتی در خانه نیست. چرا که در فاز طراحی به احتمال بالا همه موارد و نکات ضروری بررسی خواهد شد. این مشکل در عیب یابی برق ساختمان بیشتر زمانی رخ می دهد که ساختمان در اثر نقیصه هایی توسط افراد ناآگاه تحت تعمیرات و یا تغییرات در سیم ‌کشی قرار گیرد. در چنین زمانی یک اتصال غلط و یا عدم اتصال درست سیم نول می تواند دو فاز شدن را به دنبال داشته باشد. مثلاً در زمانیکه افراد ناآگاه می خواهند یک انشعاب جدید را در ساختمان داشته باشند. احتمال آنکه آنها سیم فاز و نول را به اشتباه متصل سازند، بسیار زیاد است. اتفاقی که باعث دو فاز شدن در ساختمان خواهد شد. عیب یابی چنین ایرادی در ساختمان بیشتر متوجه همین نکات غیراصولی است. غالباً برقکار های حرفه ای قبل از آنکه دیوار های ساختمان را برای رفع دو فازی تخریب کنند، نگاهی بر آنچه به شکل مازاد بر ساختمان افتاده است، خواهند انداخت.

دیدگاهی در مورد “عیب یابی برق ساختمان به صورت اصولی

 1. سید مصطفی عابدی گفت:

  سلام خسته نباشید
  پریزمنزل ما دفعه دوم هستش که آب میشه میخواستم ببینم مشکل از کجاس

  1. سلام
   یا مصرف کننده تون امپر زیادی میکشه یا اتصالات تون سست هست

 2. رفیع گفت:

  سلام از دیشب یکمرتبه نصف منزل ما برقش قطع شده وقتی با فازمتر تست میکنم دوفاز شده .قسمت آشپزخانه و سالن برقش رفته ،نظرنون چیه .ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام و درود
   دلایل مختلفی داره که باید توسط یه برق کار مجرب بررسی بشه تا نظر دقیقی بشه داد

 3. حسین گفت:

  درود بر شما
  متاسفانه هزینه ی برق من در یک خانه ی ویلائی ساکن هستم خیلی غیر متعارف و زیاد میشه ور باید علت رو بفهمم؟
  سپاسگذارم اگه راهنمائی بفرمائید.

  1. سلام و درود
   باید حضوری توسط یه برق کار مجرب بررسی و عیب یابی بشه تا نظر دقیقی بشه داد

 4. محمد گفت:

  سلام وقتتون بخیر باشه
  ما منزلمون چند وقته برق ساختمون قطع و وصل میشه یعنی سریع میاد و میره و بعدش چن ساعت قطعه، وقتی چیزی رو به برق میزنیم بنظرتون مشکل از کجاست

  1. سلام
   باید چک بشه که قطعی از سمت شبکه هست یا یک قطعه مثل محافظی چیزی در مدار هست که این مشکل رو به وجود آورده

 5. علی گفت:

  با سلام.
  ۳فاز خانگی داریم از ۳۰ سال قبل
  سالی یکبار موتور کولر میسوزونه
  دو دستگاه یخچال دارم که موتورش جواب کرد
  دو عدد لباسشویی که جفتشون خراب
  مجموعا لوازم برقی من شارژر موبايل
  ۱۶عدد لامپ کم مصرف ۴۰ تا۶۰ وات
  و یک تلویزیون که. شتید روزی ۱ ساعت روشن باشه .

  الان سوالی که دارم اینه چرا قبص همه ۲۰۰ ۳۰۰ واسه من ۱۲۰۰ ۱۳۰۰ میاد؟
  گیر کجاست ؟

  1. سلام و درود
   هر دلیلی ممکنه یا یا حتی این دو مورد ممکنه دو مشکل غیر مرتبط با هم باشه که باید توسط یه برق کار محرب بررسی بشه

 6. کاظم گفت:

  سلام. من به تازگی به منزل جدید اسباب کشی کردم. چند روزه دست به یخچال میزنیم صدایی شبیه ویبره میده یا شبها تلویزیون خود به خود روشن و خاموش میشه و لامپها هم نوسان زیاد دارن. ممنون میشم نظرتونو بفرمایید. تشکر

  1. سلام و درود
   سیم نول رو به زمین وصل کنین احتمال زیاد مشکل تون برطرف میشه

 7. محمود گفت:

  سلام و عرض ادب…مهندس جان الان چند وقتیه نور لامپ های منزل ما خیلی شدید کم و زیاد میشه تاجایی که اگه ازیه وسیله برقی دیگه مثل جارو برقی استفاده میکنیم سرعت کم و زیاد شدن نور لامپ ها بیشتر میشه به نظرت شما دلیلش چی می‌تونه باشه و عیبش از کجاس

  1. سلام و درود
   ظاهراً نوسان برق دارین که با گذاشتن استابلایزر حل میشه

  2. madii گفت:

   سلام وقت بخیر
   سه راهی منزل ما مرتب خراب میشود مخصوصا دکمه ش دیگه خاموش و روشن نمیشود هربار دکمه رو عوض کردیم برای یک روز خوب است
   علتش چیه؟

  3. سلام عکسش رو در واتساپ بفرستید
   09179022269

 8. نیکی گفت:

  سلام. جدیدا در سالن منزل ما بعضی از کلیدهای برق یا وسیله برقی مثل کولر و یا پنکه را که خاموش یا روشن میکنیم تلویزیون چند ثانیه ای صدا و تصویرش میره. میشه راهنمایی کنید که علت چیه؟

  1. سلام کابل hdmi تلویزیون رو عوض کنین و از نوع فویل دار بگیرین درست میشه

 9. داود گفت:

  سلام و درود
  من تازگی منزلم رو عوض کردم در خانه قبلی با تمام مصرف کننده هایی که داشته ماهانه حدود 90 KW مصرف داشتم ولی در خانه جدید حدود 240KW بدون اینکه افزایش در مصرف کننده ها داشته باشم. کلا هم یه زوج هستیم که هردومون تا شب سرکار هتسیم و برق مصرفیمون بشدت بالاست. اول فکر میکرم مشکل از کنتور باشه که درخواست کردم کنتور جدید آوردن و نصب کردن ولی همچنان برق مصرفی بالاست. از نظر وسایل برقی هم مشکلی هم وجود نداره. بنظرتون مشکل کجاست و چطوری میشه حلش کرد؟

  1. سلام و درود یاید توسط اداره برق بررسی بشه

 10. محمدرضا گفت:

  سلام وقتتون بخیر کلید مینیاتوری واحدم یکسره شده و وقتی رو حالت آف می‌ذارم برق رو قطع نمیکنه! من منزل نبودم اما همسرم میگه کولر روشن بوده و یکم بوی سوختگی از کولر اومده و بعدش کلید مینیاتوری اینجوری شده. لطفاً راهنمایی کنید.ممنون.

  1. سلام و درود
   میبایست توسط یه برقکار بررسی حضوری بشه

 11. احمد گفت:

  سلام،وقت بخیر،منزل ما نوساز هست،بعضی وقتها شبها لامپهای ساختمونمون حالت قطع و وصل و سوسو میزنه البته فقط لامپهای کوچکتر و لامپهای بزرگ این مشکل رو نداره،تا حالا ۳ مرتبه فاز ورودی ساختمون رو از تیر برق جابجا کردیم ولی باز هم بعضی شبها این مشکل هست،از چی میتونه باشه جناب مهندس؟

  1. سلام و درود سیم نول رو به زمین متصل کنید در اکثر مواقع مشکل حل میشه

  2. هادی گفت:

   چراغهای کوچک داخل کلید را حذف کنید درست میشود

 12. ali گفت:

  سلام
  زمانی که اسانسور ساختمان ما در حال حرکت هست اینترنت ما قطع میشه
  این مشکل تمام واحد ها دارند . اول فکر میکردیم مشکل از سیم تلفن باشه که نزدیک سیم برق هست
  دیدم خیر سیم سه فاز ساختمان با سیم تلفن از همدیگر دور هستند . سیم تلفن از چاله اسانسور هم رد نشده
  ولی وقتی دیدم با حرکت اسانسور حتی دوربین مداربسته ساختمان هم تصویرش به مشکل رو رو میشه
  فهمیدیم از برق ساختمان هست به نظر شما مشکا از کجاست

  1. سلام و درود
   مورد عجیبی هست باید به صورت حضوری توسط یک برقکار مجرب عیب یابی بشه تا نظر دقیقی بشه داد

 13. محمد گفت:

  سلام سنسور لامپ سقفی ما وقتی لامپ تست بهش میزنیم
  فاز به نول میزنیم روشن میشه
  فاز به فاز برگشتی میزنیم روشن میشه
  مشکل کجاست

 14. مهدی امیرابادی گفت:

  سلام داخل واحد چند رو بوی سیم سوزی میاد ولی همه پریزها و سه راهیی ها و هرچی فک کنید چک کردم بو از اونها نبود همه چیز هم مرتب کار میکنه نه فیوز زده و نه افت داریم ولی بو همچنان میاد ایا راهی هستش برای تشخصی بو که از کجاست و چطور میشه دقیق فهمید ؟؟

  1. سلام باید حضوری بررسی بشه تا نظر دقیقی بشه داد

  2. مسعود گفت:

   سلام، همسایه واحد بغلی ما وقتی کولر خونه رو روشن میکنه بعضی از وسایل منزل ما مثل لباسشویی برق‌دار میشه که تقریباً برق قوی ام هست. همچنین تمام لامپ‌های ال ای دی کم مصرف ما با نور خیلی کم روشن میشه و وقتی فاز و نول رو با فازمتر چک میکنم هر دو در همه پریزها برق داره! نکته عجیب اینه که حتی وقتی تمام کلیدهای مینیاتوری رو قطع میکنم باز هم این برق تو واحد من وجود داره! چی رو باید بررسی کنم؟ آیا راهکاری دارید؟

  3. سلام و درود
   سیم نول پای کنتور تون رو ازش یه انشعاب بگیرین و به زمین متصل کنید به احتمال خیلی زیاد مشکلتون حل میشه

 15. احسان گفت:

  سلام وقت بخیر
  برق واحد ما از نصف شب به بعد افت پیدا میکنه بطوریکه محافظ یخچال از کار میافته و فردا صبح باز روشن میشه … بنظرتون اشکال از چیه … محافظ دیگه ام امتحان کردم همینطوره

  1. سلام و درود مشکل از سمت مصرف کننده های زیادی هست که در شب ها روشن میشه و باعث ایجاد افت ولتاژ در شبکه میشه. باید اداره برق این مشکل رو برطرف کنه یا اگر کسی نیومد برطرف کنه می بایست استابلایزر در برق ورودی منزل تون نصب کنید تا ولتاژ تون تثبیت پیدا کنه

 16. کیاوش گفت:

  سلام یه شارجر فست شارج گوشی دارم یبار جرقه زد نوک کابل وصدای نویزداد ایا پریز برق مشکل داره؟خانه ما کلنگی وقدیمیه البته چندسال پیش برقکاراومد چک کرد..سپاس

  1. سلام و درود اگر مشکل از برق باشه که وسایل دیگه منزل هم باید به مشکل بخوره ولی احتمال زیاد مشکل از سمت خود شارژر تون است

 17. امیر گفت:

  سلام منزل بنده فقط نور سالن ش کم میشه و دوباره به حالت عادی برمیگرده به اصطلاح انگار دستگاه جوشکاری وصل کردی ولی خیلی قوی نیست ؟؟

 18. علی‌زاده گفت:

  سلام قربان با درود بیکران، برق واحد ما شب قطع شد دیدم کلید محافظ قطع کرده تمام فیوز ها را قطع کردم بعضی فیوز ها به محض وصل کردن می پره ولی بعضی ها بعد از پنج،شش دقیقه میپره لطفا راهنمایی بفرمائید علت چی میتونه باشه؟

  1. سلام و درود احتمال خیلی زیاد برق تون اتصالی داره که باید توسط یک برقکار به صورت حضوری عیب یابی بشه

 19. رضا گفت:

  سلام
  در مجتمع ما فقط نول واحد من برق‌دار شده (تقریبا ۷۰ ولت) و دستگاه‌ها خاموش شدن، اما بقیه واحد‌ها مشکلی ندارن. چه مشکلی ممکنه به وجود اومده باشه؟

  1. سلام
   برگشت فاز دارین
   سیم نول رو زمین کنین مشکل تون حل میشه

 20. کوشا گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  سراه ای که به تلویزیون وصل بو در اصل جابجایی سیم سوخت و یک نور نارنجی رنگ در لحظه ای زد ازش
  و کل برق واحد قطع شد و فیوز اول و آخر اگد پایین دوباره وصل اش کردیم ولی با این حال برق قطع چه اتفاقی افتاده ؟
  باید چه کار کرد

  1. سلام و درود
   حتماً باید توسط یک برقکار به صورت حضوری بررسی بشه تا نظر دقیقی بشه داد

  2. Rh گفت:

   سلام
   ما منزلمان را بتازگی بازسازی کردیم و سیستم‌ برق کشی اون هم توسط برق کار تقریبا عوض شده حتی سیم ارت نیز تعبیه نموده
   حالا جدیدا بعضی اوقات کلید محافظ جان عمل می کنه وبرق کل ساختمان قطع میشه و حتی بعضی از اوقات بعضی از کلیدهای مینیاتوری عمل می کنه واقعا مشکل چی می تونه باشه؟

  3. سلام و درود
   نشتی جریان دارین که باید توسط برق کار مجرب عیب یابی بشه

خوشحال می شویم نظر یا سوال تان را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *